NICOVSKÝ NADAČNÍ FOND
10. benefiční koncert
Jubilejní 10. BENEFIČNÍ KONCERT, se uskutečnil 28/10/2012 ve 14.00 hodin v kostele Narození Panny Marie v Nicově. Vystoupil jeden z nejvýznamnějších českých houslistů Jaroslav Svěcený v doprovodu Jitky Navrátilové na cembalo.
Hlavním sponzorem koncertu byl Statek česká lípa Myslovice, kterému patří velké poděkování. Poděkování patří opět Městu Plánice za pomoc s přípravou koncertu.
Program 10. benefičního koncertu
G. F. Händel: Sonáta F dur
Adagio
Allegro
Largo
Allegro
J. S. Bach: Air
Giuseppe Tartini: Sonáta g-moll „Didona abbandonata“
Affettuoso
Presto
Allegro
Jaroslav Svěcený: Chrámová fantasie pro housle sólo
Antonio Vivaldi: Sonáta č.4 d moll
Preludio. Andante
Corrente. Allegro
Adagio
Giga. Allegro
Arcangelo Corelli: Sonáta č.12 „La Folia“
František Benda: Sonáta A dur
Affettuoso
Presto ma non troppo
J. S. Bach-Ch. Gounod: Ave Maria
Hosté
Jaroslav SVĚCENÝ
je jedním z nejlepších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera. S houslemi procestoval jako sólista téměř celý svět, kromě klasických koncertů je i jedním z hlavních tvůrců úspěšného multižánrového projektu VIVALDIANNO. Je držitelem několika zlatých a platinových desek za prodaná CD a DVD. Je zakladatelem a hlavním protagonistou mezinárodních hudebních festivalů - Smiřické svátky hudby ve Smiřicích u Hradce Králové, Klášterecké hudební prameny v Klášterci nad Ohří, Kocianovo Ústí v Ústí nad Orlicí a Tóny Chodovské tvrze v Praze. Je propagátorem a znalcem stavby houslí, v roce 2009 uspořádal v Obecním domě mimořádně úspěšnou výstavu pod názvem Slavné evropské housle, kde na komentovaných prohlídkách představil na 40 špičkových historických i současných nástrojů a v témže roce se stal zároveň soudním znalcem smyčcových hudebních nástrojů. Kromě bohaté koncertní činnosti patří mezi jeho nejnovější aktivity mimo jiné i moderování Mikrofora na Dvojce Českého rozhlasu.
Jitka NAVRÁTILOVÁ
patří k významným českým umělkyním, které reprezentují vynikající cembalovou školu renomované sólistky a pedagožky prof. Zuzany Růžičkové na Akademii múzických umění v Praze. Svá studia doplnila dvojí účastí na mezinárodních mistrovských kurzech v Curychu a Stuttgartu.
Kromě své domácí koncertní činnosti hostovala jako sólistka se známým Sukovým komorním orchestrem mj. v Rakousku, SRN a ve Španělsku. Vedle sólistické činnosti pravidelně spolupracuje s houslistou Jaroslavem Svěceným.
Natočila řadu snímků barokních mistrů i současných českých skladatelů.